Legjenda e nënës

[LËNDA: p. 1; p. 2; p. 3; p. 4; p. 5; p. 6; p. 7; p. 8; p. 9; p. 10; p. 11; p. 12; p. 13; p. 14; p. 15; p. 16; p. 17] ------------ Ish dikur një nënë, quhej Golomare, ish dhe shtëpiake, ish dhe luftëtare. Thonë se Shkumbini thur për të legjenda, … Vazhdoni leximin e Legjenda e nënës

Advertisements

Lirikë për ty që të dua

Unë emrin tënd e zë rrallë në gojë, kjo do të thotë që në zemër e ruaj thellë, veç në ndodhtë të kthehem në rrënojë ti do të dalësh si legjenda mbi një kështjellë... Unë emrin tënd s'e kam vënë në asnjë vjershë, dhe s'do ta shkruaj as në vargun më me bujë, kjo do … Vazhdoni leximin e Lirikë për ty që të dua

Unë nuk i ftoj njerëzit të pinë

Unë nuk i ftoj njerëzit të pinë pa mbjellë me duart e tyre hardhinë. Unë nuk i ftoj njerëzit të qeshin, po qe se s'i mposhtin furtunat që ndeshin. Tjetrit buzëqeshjen ia çmoj për buzëqeshje, kur njeh edhe humbje e fitore në ndeshje. Tjetrit dhuratën ia marr për dhuratë, jo si një borxh që ka … Vazhdoni leximin e Unë nuk i ftoj njerëzit të pinë

Advertisements

Pellgu

Pellgu, pinjoll bastard i kënetës, me dërdëllitje zhabash ushqyer, nga që kishte veç llum brenda vetes, nga që s’bëhej dot lumë i rrëmbyer. Një ditë edhe shqiponjës po i thosh gjithë fodullëk e ligësi: ti sa më lart të fluturosh, aq më e vogël je për sytë e mij. Unë edhe malin, po të dua, … Vazhdoni leximin e Pellgu

Advertisements

Qeni gjeneral

Te një han, mbi një bregshesh, pas një lumi, nën një mal, ju s’e dini si u vesh qeni i Qukësit gjeneral. Te kjo grykë, ku mbiu ky han, pat kaluar me taborr kushedi ç’fatih sulltan, kushedi ç’dreq perandor. Ka njëmijë e nëntëqind vjet, që kur shkoi mbi urë, mbi hon, dhe Shkumbini iu duk … Vazhdoni leximin e Qeni gjeneral

Advertisements

Prush nëpër shekuj

Ka një mith të Prometheut njerëzimi, që perëndive iu vodhi një grusht zjarri, unë, në fytyrë të çdo krijimi e mendimi shoh zjarrin që ndez veç Promethe - proletari. Shoh minatorin me llambë në ballë që gërryen nën tokë mademet e dheut, që nxjerr dhe nga guri thëngjillë të gjallë, që gjallë ka mbajtur dhe … Vazhdoni leximin e Prush nëpër shekuj

Advertisements

Kënga e sharrëxhinjve

Kënga për ju është vetëm për ju dhe s'duhet ngatërruar me asnjë tjetër, në qoftë se unë do të flisja kuturu do të isha shërbëtor i botës së vjetër. Lavdinë tuaj nuk e kanë marrë mobiljet, lavdinë tuaj e kanë vjedhur të mobiluarit, që ndodh të ngjeshin prapanicat mbi sedilje e të mos rreshtin nga … Vazhdoni leximin e Kënga e sharrëxhinjve

Advertisements

Edhe te një kokërr gruri

Unë edhe te një kokërr gruri, brazduar mespërmes me rrudhëz, zbuloj një përkëdhelje burri, ndiej si merr frymë njeriu i punës. N'atë gatim, në gaz e halle të dritës, djersës, baltës, shiut, është vetë marrëveshja e madhe mes tokës, diellit dhe njeriut. Koçi Petriti Prush nëpër shekuj (1979)

Advertisements

Kau

Pas pune në krye të arës ulet, çlodhet e ripërtypet kau balash. Ia thith lëndina e qëndis lulet, të ndritshmet jargë si mëndafsh. I avullon djersa në shpatull, një zog mes brirëve ulet e çuket, i shkul ca lesh e rend në ndonjë hatull të thurë me të çerdhen e vet. Po një njeriu, të … Vazhdoni leximin e Kau

Advertisements

Balladë për një nënë gorare

Selca po prishej, Gora po digjej, Korça po bëhej rrëmujë, kovën në pus, po të hidhje, mbushej me gjak, jo me ujë. Nënën si prushi nën thua e digjte një brengë e fortë, brengë të tillë, pothuaj, s’kish ndjerë asnjë nënë në botë. Papritur u zhduk e s’la gjurmë, papritur u shua si hije, rendën … Vazhdoni leximin e Balladë për një nënë gorare

Advertisements

Balladë për Kajo Babjenin

Dhe u mblodhën gjithë gorarët kokë më kokë që nga larg, mjekra e bardhë e Kajos krihej porsi mjegull mbi jatak. Kajua njerëzit vështroi rrotull, më kurriz mbi bërryla u ngrit dhe një zë lëshoi në popull para se të jepte shpirt. Po ju lë një amanet, ta mbajë vesh gjithë Gorë-Opari, lermëni nja dy-tre … Vazhdoni leximin e Balladë për Kajo Babjenin

Advertisements

Balladë për Sali Butkën

Gjëma e gjaktë që gjet shteg e që dihet nga u nis si dëborë e bërë ortek mal më mal u rrokullis. Mbi dy supe orteku u ndal, mbi dy supe orteku u rrit, njëri ish Gramozi mal, tjetri ish Saliu komit. Mali u ngrys e burri u mvrenjt, kur atdheu mënd u gremis, mali … Vazhdoni leximin e Balladë për Sali Butkën

Advertisements

Lulekuqet

Nga cila zemër këtu ju keni mbirë te kjo lëndinë, anës gjoli, ç'njeri me plagë u zvarris për të pirë e ra përmbys buzë ujërave e më s'foli? Se ndërsa skuqni mbi këtë tokë të vlagët si kupa buzësh që kaltërsinë pini na bëni të mendojmë se ju veçse nga plagët, nga tjetër gjë nuk … Vazhdoni leximin e Lulekuqet

Advertisements

Balladë për Themistokli Gërmenjin

Trembëdhjetë Bilbilenjtë vanë vetë në litar kush kërkoi krëhër të krihej, kush të dridhte një cigar. Kush kërkoi të hidhte valle, kush mbi shkëmb si shkëmbi ngriu rritej nga çdo vdekje e madhe kapedan Themistokliu. Dhe në prag të pushkatimit shkreu tri thënie të mëdha, tri rrufe të një gjëmimi, sa për njëqind mijë dogra. … Vazhdoni leximin e Balladë për Themistokli Gërmenjin

Advertisements

Balladë për Xhafer Lubonjën

Sa herë na mbledh zilja në rrjesht çdo një shtator, çdo mot, o lermëni një çast të hesht për ty që nuk vjen dot. Se ti student njëzetvjeçar ke dalë të vështrosh nga Qafa e Beçit mbi Opar te kullat mbi Orosh. Mes pishash re, po sy nuk mbyll mbi pisha kokën ngre o marathonomak … Vazhdoni leximin e Balladë për Xhafer Lubonjën

Advertisements

Kur plakun e pyetën

Kur plakun Sali Butkë e pyetën, ku gjeti aq zemër që aq shumë armiq pat vrarë, ai për të dëshmuar të vërtetën, pa fjalë, përballë zotërinjve konsullarë, nga xhepi i brendshëm i xhaketës nxori një doçkë të përzhitur fëmije dhe ua lëshoi sipër tryezës si aktakuzë e bërë prej Shqipërie... Koçi Petriti Prush nëpër shekuj … Vazhdoni leximin e Kur plakun e pyetën

Advertisements

Fëmini

Shpesh rri e kruaj plagë thellë vetes, Vërsnikët shpesh ndërmënd më vinë. Për bukë misri ne tek “Furrë e vdekjes” Në radhë e ngrysëm hidhur miturinë. Kuptimin “Furrë e vdekjes” nuk e dinim, Se s’ishim aq të ditur, sa t’uritur, Por kur pa ngrënë binim që të flinim Mendoheshim për të ardhmen si të rritur. … Vazhdoni leximin e Fëmini

Advertisements

Bomba

Nën strehët e një shkëmbi ato i zbuloi shiu, Mbi to kishte klloçitur kaq herë porpolloku, Një ditë përmbi “lodrat” buzqeshje e diellit ngriu, Një ditë atje u zgjatën dy doçka çamarroku... Dy doçka kureshtari një dit’ atje u zgjatën, Me ligj të pakuptushëm vajtonin zogj e plepa, Me gishta të padukshëm dëshira që mbjell … Vazhdoni leximin e Bomba

Advertisements

Të gjithë e dimë

Të gjithë e dimë ne: e fundit puthje Na jepet nga armiku ynë, vdekje. Ajo s’dëgjon as përgjërat’, as lutje, Po shkel përmbi fitore dhe mbi humbje E rend siç rend një çupë në pikpjekje. Të gjith’e dimë ne, të gjith’e dimë, Veç të na vijë radha kurrë s’presim. E ardhmja porsi çupë na çel … Vazhdoni leximin e Të gjithë e dimë

Advertisements

Letër II

Për ty kam ndënjur von, po rri dhe sonte Vetvetes duf e mall kërkoj t'i shfrej, S'kam dashur që keqardhje të të zgjonte Një dobësi që tjetrit ia urrej... S'të lyp gjë ty me shpirt prej të sëmuri Edhe kur breng' e mall s'i shuaj dot, A do t'i shkonte, ndofta, kjo një burri Të … Vazhdoni leximin e Letër II

Advertisements

Në zemër

Në zemër kam kyçur mahnitjet Ndaj netëve perëndimtrëndafilta, Qiellin e spërkatur me qumësht hëne, Qiellin e arnuar me re vënde-vënde Ku yjet vështrojnë si nga dritare e muzgut. ...Në zemër ndiej botën e ardhme, Dëshira të reja si vajza të lira Që ndjellin vështrime pa frikë Si statujat e inauguruara. Në zemër kam kyçur dhe … Vazhdoni leximin e Në zemër

Advertisements

Mendoj e nuk fle

Po fle ti në gjirin e natës... Mbi faqe të qesh pafajësia, si flutura t'arta rreth llambës të sillen dëshirat e mija. Zgjat duart t'i kapësh në gjumë, po ikin ato, si ze dot. E si mund ta dish ti që unë mendoj e nuk fle për ty sot? Koçi Petriti Albumi i lirikave (2004)

Advertisements

Larg nga syt e tu nëpër shtegtime

Larg nga syt e tu nëpër shtegtime kalendarit gjashtë fletë i grisa e nga padurim' i ndarjes time, mund të mbijnë gjashtë qiparisa. Grisa gjashtë fletë kalendari, ngrysa e gdhiva e ngriva gjashtë net, ti tani ç'më rri si një gur varri kur kërkoj mbi bar të të mbështet? Koçi Petriti Albumi i lirikave (2004) … Vazhdoni leximin e Larg nga syt e tu nëpër shtegtime

Advertisements

Të shkruaj kot më dridhet dora

Të shkruaj kot më dridhet dora, ta mbyt dëshirën thyhem "krak", e shpirt i ftohtë si dëbora ma thith gëzimin e më mplak. Sikush më sheh që qesh nga vreri, askush s'beson kur them: Po vdes! Eh, kur do gjej mes këtij ferri kërcu ku kokën ta mbështes? I shoh të rinjtë e zjarrtë udhës … Vazhdoni leximin e Të shkruaj kot më dridhet dora

Advertisements

Kali i shalës dhe kali i samarit

Ortak pat bërë kali i shalës atë që mban samarin, dhe ishin miq me njëri-tjetrin si gjenerali me ushtarin. Dhe mendja shpejt iu mbush kalit të shalës që ish vërtet zotni, se dhe kur kthehej pas mesnatës e gjente grazhdin plot tagji. E kjo tagji, a jonxhë, a bar ish mbartur mal më mal prej … Vazhdoni leximin e Kali i shalës dhe kali i samarit

Advertisements

Kali

E sollën ata nëpër natën e gjatë, e sollën Atë gjer këtu, na, merreni, thanë, ta keni dhuratë, t'i hipë më trimi nga ju! Na, merreni kalin, na hipeni kalin, përhapej një zë ogurzi, e ç'dorë e padukshme anonte vargmalin, e ç'burra po shtynte drejt tij? E s'desh dërgimtari asnjë lloj shpërblimi për kalin me … Vazhdoni leximin e Kali

Advertisements

Ku prek Strugën Drini e del nga gjoli

Ku prek Strugën Drini e del nga gjoli, Ku bën brryl Egnatia për Ballkan, Thirra Agim Vincë e befas doli, Si nosit i bardhë lasgushian. Thirra Agim Vincë e ç'desh nositi, Ç'desh kjo Doruntinë e ky Drilon, Ç'zog feniksi u dogj e prap rilindi, Ç'Flutur piraust rreth tij vrapon? Nëse do të duhej fli prej … Vazhdoni leximin e Ku prek Strugën Drini e del nga gjoli

Advertisements

Dallëndyshe

Së pari pak m’u lodhën sytë, Së pari pak, së pari pak, Se s’pashë dot një mal të dytë, Përballë mal, bunker përqark. Ah, të jem n'ëndërr, thashë e qesha, Po qeshja ime pikoi gjak, Të kapërxej ylberin desha, Përballë mal, bunker përqark. E nga që dot pas teje s’renda, Moj dallëndyshe që shkon larg … Vazhdoni leximin e Dallëndyshe

Advertisements

Baladë për Kajo Babjenin

Dhe u mblodhën gjithë gorarët kokë më kokë që nga larg, mjekra e bardhë e Kajos krihej porsi mjegull mbi jatak. Kajua njerëzit vështroi rrotull, më kurriz mbi bërryla u ngrit dhe një zë lëshoi në popull para se të jepte shpirt. Po ju lë një amanet, ta mbajë vesh gjithë Gorë-Opari, lermëni nja dy-tre … Vazhdoni leximin e Baladë për Kajo Babjenin

Advertisements

Burrë i spërkatur

Kalonte rëndë-rëndë e kthyer prej kullote e s'e trondisnin fare ndodhitë e kësaj bote dhe s'donte hiç t'ia dinte kë kishte pro, kë kundër, as nga asfalti i ashpër ku shkelte përmbi thundër. Rënduar nga jeshili i ngrënë gjatë ditës, nga ujët e postafit, nga krundet e koritës, lëshoi të lëngshmen bajgë në ecje mes … Vazhdoni leximin e Burrë i spërkatur

Advertisements