Shamigremisura mbi vetull

Pas frëngjive u treta, pas qelqeve plasa, O bir gjaksi, merrmë larg nën sqetull! Kam parmendën mbrehur dhe më ze bar brazda, Moj shamigremisura mbi vetull. Shtatin ma djeg mosha, moshën ma djeg vreri, O bir gjaksi, merrmë larg nën sqetull! Hajd pra, shkojmë e rrimë atje ku rri skifteri, Moj shamigremisura mbi vetull! Koçi … Vazhdoni leximin e Shamigremisura mbi vetull

Advertisements

Ç’i grise të linjtat

Ç'i grise të linjtat Së lari në krua, Sytë i ke te ujët, Mëntë i ke te mua. Nga pragu te gardhi Shkel thua më thua, Rritur bërë ftujë, Verdhur bërë ftua. Dy qirinj u tretën, Një kandil u shua. Kush na pat gojosur Le t'i thahet gjuha! Koçi Petriti Lirika (2010) ------------ p.s. Vjersha … Vazhdoni leximin e Ç’i grise të linjtat

I tretuni

[LËNDA: p. I; p. II; p. III; p. IV; p. V] -------------         I. Me shí pshtjellun acarija Permbî bjeshkë po shungullon ; E prei maleve stuhija Ujët e détit e pervëlon. Mal e rê, porsi dy zdapa, Ngrehin luftë qi gjâ s e pret ; Gjimon moti e par’e mbrapa Mndershem rrféja po kerset. … Vazhdoni leximin e I tretuni

Advertisements

Giûha shqype

(Gustav Meyerit.) Permbî zâ qi lëshon bylbyli Gjiûha shqype m’ shungullon ; Permbi érë qi nep zymyli Pá dá zêmren m’ a ngushllon. Nder kómbë tjerë, nder dhéna tjera Kû e shkoj jeten tesh sá mot, Veç per tý m’ rreh zêmra e mjera, E prei mállit derdhi lot. Njikto giuhë qi jam tui ndie … Vazhdoni leximin e Giûha shqype

Advertisements

Shtegtari

Neper male e neper fusha Pá pushue, pá xanun vênd, Perpín rrugen si harrusha Nji shtegtár me gjith gazmênd. As katundi mâ i pelqyeshem, As gjyteti nuk e pret ; Porsi’j zog merr rrugen rrmyeshem Shpejt e shpejt per vênd të vet. Dit’ e natë thekshem tui shkue Neper dhena mbetun shkret, Kurgjâ s’ mujti … Vazhdoni leximin e Shtegtari

Advertisements

I mbetuni

Edhè shtâza po gazmohet, Edhè bari mungullon ; N’ shênd natyra gjith po çohet, Veç ti, i mjeri, po gjimon. Kâng’ e valle tui bashkue Shênd prei gojet gjithkush qet ; Veç i vorfni tui dertue Porsi i huej â n’ gjiní t’ vet. Tui ankue per t’ zeza t’ veta Per gjith derë tui … Vazhdoni leximin e I mbetuni

Advertisements

Váji i bylbylit

[LËNDA: p. I; p. II; p. III; p. IV] -------------         I. Po shkrihet bóra Dimni po shkon ; Bylbyl i vorfen, Pse po gjimon ? Pushoj murrlani Me duhí t’ vet : Bylbyl i vorfen, Çou, mos rri shkret. Gjith fushët e malet Blérimi i mbëloj ; Livadhi e pêma Gjith kah lulzoj. Nder … Vazhdoni leximin e Váji i bylbylit

Advertisements

Ândrra e jetës

[LËNDA: kap. 1: Trina; kap. 2: Zoga; kap. 3: Lokja] ------------- Trina         I. Molla t’ kputuna nji deget, Dý qershija lidhë n’ nji rrfanë, Kû fillojnë kufit e Geget Rrijnë dý çika me nji nanë. Krekcë e bré perzie me lisa Rriten rrotull me çetinë, Plepa t’ but’ e qeparisa Mbëlojnë e veshin at … Vazhdoni leximin e Ândrra e jetës

Advertisements

Málli per atdhé

Nder njikto vênde per bukurí Dhén t’ êm i shuemi jam tui dishrue ; N’ gjytete t’ hueja, porsi n’ shkretí,                                     Rrij tui gjimue. Â e bukur fusha kúr çilë prêndvéra, Lulzim ká kopshti kúr lulet dalin ; E drandofilles nder fushë tret’ éra         … Vazhdoni leximin e Málli per atdhé

Advertisements

Lissus

[LËNDA: p. I; p. II; p. III; p. IV; p. V; p. VI; p. VII; p. VIII; p. IX; p. X; p. XI; p. XII] -------------         I. Neper kodra të stolisuna me vneshta Kû vilet árit xhixhillojshin në dielli, E, rrotull fushen tui kaditun, prílli Edhè lulzote kúr kish hîmun vjeshta: Nder ullishta gjelbnore … Vazhdoni leximin e Lissus

Advertisements

Prêndvéra

Jeni lodhë, dallëndysha t’ shkreta, Jé molis’ i ziu bylbyl ; Ah ! pushoni n’ streh’ kû u gjeta, Pushò n’ kopshtë te njaj zymyl. Mbî krahë t’ uej prei dhénash tjera Ju prêndvéren na prûet këtej ; Shlodhn’ju prá, dallëndyesha t’ mjera, Rri, bylbyl, n’ lulzim qi kthej. Se qe ‘j prrue prej malit … Vazhdoni leximin e Prêndvéra

Advertisements

Dimni

Neper fush’ e neper male Frŷn murlani me stuhí ; O murlá, njat  frŷmen ndale, Ndal ti, o akull, mos me ngrî. Mos ma ngrini ket pikë gjak ! --- Struku, struku, i shkreti plak. Po del dimni me kosë ndórë. Gjeth e bár i ká kositë ; Qet balkoni pjalm e borë, E plak-shkreta, … Vazhdoni leximin e Dimni

Advertisements

Véra

 zverdhë fusha, e nder grunore Po vëlojnë korrcat porsi zogj ; Këndojnë katundcat me malcore Pá u kujtue si dielli i dogj. Veç n’ at arë, porsi nji e tretun, Zí nder petka e në ftyrë terr, Korrë nji cucë pá shoqe, vetun Me hie t’vet qi mbrapa e merr. Tjera herë ti vet’ … Vazhdoni leximin e Véra

Advertisements

Vjeshta

‘Dhe ju po shkoni, Bylbyla kshtû ! Po tretni këndynaj, Dallëndysha, ju ! Deken mêndova Se m’ vjen kúr do ; Se m’ lêni vetun S mêndova jo. Por, mâ fort zêmren M’ a brén nji idhnim : Çérdhet qi i lêni Kujdesit t’ im. Ndoshta, kúr t’ ktheni Mue vorri m’ mba E ju … Vazhdoni leximin e Vjeshta

Advertisements

Bredh brenga e mbrëmjes

Bredh brenga e mbrëmjes. Bryma brigjet zbardh. Ty të buis mbi dy bumbeska i bryllët gjiri. E unë ndjej sikur nga gjith ky mall i madh përbrënda më vjen rreth një gur mulliri. Mbi ç'buzë bumbeskat-zogj ti po i çuket, kur mijra zilka gjethesh troket plepi e natyra nxjerr nga xhep’ i vet hënën si … Vazhdoni leximin e Bredh brenga e mbrëmjes

Advertisements

Gjethi dhe dashuria

Si lotët e një vajze që humbi dashurinë, këputet gjeth' i plepit e prehet mbi xhade e këmbët kalimtare e shkelin pa mëshirë, siç shkel shpesh dashuria që ikën e na le. Po koha do të shkojë, që stinë e re të vijë, prej gjethit të zverdhuar rilind një gjeth i ri, si vajza e … Vazhdoni leximin e Gjethi dhe dashuria

Advertisements

Baladë për Isa Boletinin

Fushë-Kosova desh një mal, me Korabin tok të rrinin, dhe mbi djep të saj u ndal, rriti Isë Boletinin. Dhe kur nxin e bubullin mbi Danub e mbi Ballkan, balli i burrit Boletin brof e bubullimat mban. Koçi Petriti Poezi të zgjedhura (2006) ------------ VARIANT: Isa Boletini (Lulëkuqet; 1985)

Advertisements

Trumcakët

Çukasin, cijasin, trumcakët                                         mbi lera me tinguj të njohur, të rëndë, nuk dinë të prekin me këngë të tjera, se njohin pak qiej,                         se dinë pak këngë. Me jonet e tyre plot “ah”-e trishtimi, cijasin, thërrasin te xhami, thërrime kërkojne kur derdhet thëllimi, po njerzit s'u thonë: Na hani, mos qani! S'u thonë, s'u hedhin, … Vazhdoni leximin e Trumcakët

Advertisements

Vajzë që i zbulohesh detit

Vajzë, që i zbulohesh detit dhe i fshihesh mëkatit, Kanë për t'u grimcuar eshtrat e tua një ditë, Lëri të lozin rreth meje vallen e çmendur të shtratit, Vallen që errëson shëmtitë e bukuritë. Koçi Petriti Lirika (2010)

Advertisements

Kallzimi i blegës së vjetër

Ujku mes rogës, n'asht më rá në tubë e muer bardhokën, delen mâ të mirë. Tue nga mbas tij i humba strajcë e rubë e brita derisá zâni m'u shtjerr. Ktheva në tban e natën kjava në fier. Atje ndër curra maje bjeshkës, nalt, ku pishat janë shtrembnue nga véri, copë e grimë delen e … Vazhdoni leximin e Kallzimi i blegës së vjetër

Advertisements

Ai shpend i natës, i lum

Ai shpend i natës, i lum e dij se âsht nën gjethin e milzës e pret hanën e re. Kur vjen nata zânin ia njeh i madh e i vogël dhe vajza që lyp fëmij nepër barin e kopshtit. Mbi degën e qarrit në terr âsht silueta e nji peme së pjekun. Edhe kanga e … Vazhdoni leximin e Ai shpend i natës, i lum

Advertisements

Kishte ardhë për mik

Kishte ardhë për mik nji njeri i hajshëm e i zbetë si letra. Thoshin se ai me dorë të vet kishte vrá tre vetë e tash âsht pendue. E më kujtohet si djè qeleshja e tij e bardhë, nji sumbull e kuqe në kraholin e zí e sjellja e përvujtë e ndeja e tij në … Vazhdoni leximin e Kishte ardhë për mik

Advertisements

Disa herë në jetë

Disa herë në jetë e ndieva në fëtyrë erën e trupit të saj në lëvizje dhe s'pata frigë. - Mordja! - thashë e duert e mija ishin të ngjituna ngusht njana me tjetrën dhe s'pata frigë. Në gishtat e mij kisha lidhun dhimbën me fije të kuqe dhe dashuninë s'e harrove. Besoj se âsht larg, … Vazhdoni leximin e Disa herë në jetë

Advertisements

Dashuni e prandueme

E ndjeva në fundin e shpirtit dhe 'i herë si motit at zâ, si mik që vjen me më pá, si barkë që kthen në limâ, si shpresë që hyn me rrezet e diellit nepër hekura në burg. E ndjeva si lulet që mardhen erën në Jug apo si flladin e Vérit kur vjen me … Vazhdoni leximin e Dashuni e prandueme

Advertisements

Prej andej ku bujta nji natë

Përpara udhtimit ndigjova muzikën e thermueme nga pikat e njimij thumbave këpucësh. Dashunija e tingujve të violinës për erën e Jugut digjet mbi ullijt e zdeshun. Toka e ndezun lëviz kambët e fëmijve rrugaça që ecin zdathë: ç'mall për dheun e humbun! E ajo tha: "Pushoji sytë në mue!" Në gjijt mes krahve ngjyrgruni -- … Vazhdoni leximin e Prej andej ku bujta nji natë

Advertisements

Zoteshë

Zoteshë, dy krena gjarpijsh ndër vllâj gjij tú, qyshse vetdijse për hijeshinë tande sadefi përbuze përvujtninë e vjollcës. Dashnore e lilit të paçelun, mëkati yt po të mbyt përditë pse korpin tand të rrezitun don me e pá në pasqyrën e hanës, pse do me u bâ sinòr mes diellit e njeriut. Martin Camaj Lirika … Vazhdoni leximin e Zoteshë

Advertisements

Ti që ke nxanë prej meje

Ti që ke nxanë prej meje me shijue, sende të pjekuna mirë, mos e ul buzën ndër mana toke! Mësò me kërkue pemën që vjen mbas gjethve të njomë, që vjen prej luleve mbasi të lidhin. Martin Camaj Lirika mes dy moteve (1967)

Advertisements

Balada e urës

Ish një vajzë e ish një djalë, vajza e donte e djali e donte, po Shkumbini i madh me valë i kish ndarë e s’i bashkonte. Dhe thërrisnin: Oo, të duaa! Po kjo klithmë e lashtë fjalësh u dëgjohej: Joo, s’të duaa! nëpër thashetheme valësh. E humbisnin të dy shpresën e shpresonin prap më tepër, … Vazhdoni leximin e Balada e urës

Advertisements